top of page
  • Yazarın fotoğrafıBülent Turgut

Dağıtım ile ilgili bilgilendirme
Yayınevinin söylediğine göre bir anda çok yoğun sipariş oluşmuş. Adamlar da hepsini bir anda kargoya verme durumunda oldular.


Kitabın satışları; Flora Kitap ve Trendyol.com websiteleri üzerinden yapılmaktadır. Daha evvel atalaryolu.com website üzerinden doldurduğunuz form "ön bilgilendirme" üzerinedir. Yani kitap çıktığı zaman size haber vermek için.. Websitenin e-posta gönderme kotası düşürüldüğü için maalesef kayıt yapanlara bilgi gönderemedim. Bizim atalaryolu.com websitesi üzerinden doldurduğunuz for "sipariş" demek DEĞİLDİR. Siparişinizi Flora Kitap veya Trendyol.com siteleri üzerinden vermelisiniz. Aksi halde size kitap gelmez. Ücretsiz kitap gönderimi yoktur. Daha evvel de bunları çok anlattım ama insanlar maalesef okumamışlar.


Ömründe hiç kitap almamış ve yaşadığı ülkenin durumunu anlamayan insanlar canları nasıl isterse o şekilde hareket etmeye devam ediyor. Size zorla bir şey yaptırmıyoruz. Zaten onu da nasıl yapabiliriz ki? İnternet üzerinden paylaşımlar yapıyoruz ve insanlar kendi terazilerine koyarak söylediklerimizi tartıyorlar. Kendi kararlarına binaen de hareket ediyorlar. Herhangi bir şeyden dolayı canları sıkıldı diye birilerinin bizi taşa tutmaları doğru değildir.


Kitabı gelmedi diye bize çatan birkaç kişi oldu. Ben kitabı yazarak Haziran ayında Flora Kitap'a yani yayınevine teslim ettim. Kitabın basımı, yayımı ve satışı Flora Kitap sorumluluğundadır; benim hiçbir fonksiyonum yoktur. Kitabı peyder peyder belirlli adetlerde basarak onları kargoya veriyorlar. Petrol fiyatları uçtuğu ve eskisi kadar iş yapamadıkları için kargo şirketleri de aktarma merkezlerinde biriktirip toplu halde sevk ediyorlar. Bundan dolayı da kargoları teslimde gecikmeler oluyor. Benim e-ticaret sitelerinden aldığım şeyler bile 7-10 gün arasında gelmeye başladı. Siz bunları göz önünde bulundurmaz da siparişi geçer geçmez birkaç gün içinde elinizde olmasını beklerseniz tabi ki olmaz. Kitabın kargoya verilmesi Flora Kitap ve kargodan size ulaştırılması kargo firması sorumluluğudur. Benimle bir alakaları yoktur. Kitabın satıcısı ben değilim. Kimse gelip bana dert yanmamalıdır. Samimi davranışlarımız suistimal edilmemelidir. Kitabınızın geç geldiğini düşünüyorsanız önce Flora Kitap ile iletişim geçin. Kargoya verilmişse de kargo şirketine başvurun.


Tekrar açıklama yazısı:


İzahını çok kere yaptım. Bir kere daha yapayım. Yazdıklarım kişiye özel değildir, geneledir. Yanlış anlaşılmasın.


1. Yayınevi "ön sipariş" alıyor ve ona göre basım yaptırıyor. Ben bu kitabı kendim bastırsaydım fiyatı en az 600-700 TL olacaktı ve siyah renkte olacaktı. Kitabın maliyeti 236 TL oldu. Yayınevi hesaplı ve renkli bastı. Basım maliyetleri yüksek olduğu için bir baskıda binlerce basmak artık mümkün değil. O yüzden peyder peyder ve talebe göre basım yapılıyor. Çok meşhur kişilerin kitapları uzun vadeli olarak yatırım görülüyor ve tek baskıda birkaç bin tane basılıyor. Onların kitaplarına da ne etiket fiyatı konulursa o..


2. Petrol fiyatları çok arttığı için kargo fiyatları da arttı. Eskisi kadar çok sevkıyat yapamıyorlar. O yüzden haftada birkaç kere aktarma merkezlerinde biriktirip öyle gönderiyorlar. Kargo firmalarının çoğu artık 7-10 gün arasında getirmeye başladı. Yeni iPhone modelinin çıktığı sırada benim kitabımın çıkması ayrı bir talihsizlik. Bizim millet çılgın gibi iPhone alıyormuş. Kargo şirketleri de ne yapacaklarını şaşırmışlar. Görün; iPhone ile yarışıyoruz işte :)


3. Bizim kitabımıza birden çok yoğun bir ilgi olduğu için telefon ve e-posta trafiği yüzünden yayınevi kilitlendi. Onlar da böyle bir şeyi tahmin etmiyorlardı. Çünkü piyasa insanı değilim. Haliyle insanlara cevap vermeye ve kitabın matbaadan çıkmasına çok uğraş verdiler. Ardından bir sürü insana aynı anda kargolama yaptılar. Bunlar kolay işler değil.


Bu kitabı oluşturmak için çok zaman ve emek harcadım. Aylarca kitabı yazmaya uğraştım. 13 kere üstünden geçtim. İnsanlar 1 hafta sabredemedi. Hemen "kitabım gelmedi" diye veryansın ettiler. Kitabın basımını, satışını ve dağıtımını yapan Flora Kitap'tır. Konunun benimle zaten hiçbir ilgisi yoktur. Onlar kendi planlamalarına göre hareket ediyorlar.


Kitabı dijital olarak satsaydım bandrollü şekilde belki 1000 TL etiket ile satılacaktı ve yine bir sürü insan alacaktı. O zaman bütün para da bana kalacaktı. Ama insanlar daha kolay alabilsin ve yanlarında basılı kitap olsun diyerek vefa gösterdim, kendi kazancımdan kıstım, yayınevine verip bastırdım. Yabancı bir ülkede biraz daha iyi bastırılırsa bu kitabın ederi 1000 doların altında değildir. Bugün 3000 dolara da kitap vardır.


Ben kitabın yazarı olduğum halde bana da dün geldi kitap. Demek ki kimseye ayrımcılık yapılmıyormuş. Şu anda kargoda iki ürün yoğun dolaşıyor: Birincisi benim kitap ikincisi küreselcilerin yeni ölüm tuzağı cep telefonu..


İnsanlardan istediğim birkaç şey var:


1. Yazdığınız şeylere ve kullandığınız kelimelere dikkat edin. Emek veren insanlara haksızlık etmeyin ve başkalarını da gereksiz galeyana getirmeyin.


2. "Adam onca uğraşmış, Allah razı olsun" deyin. Zira biz dualarla ayakta duran insanlarız.


3. Biraz sabırlı olun. Bugünün yarını da var. Yıkıp geçtiğiniz şeye bir bakın. Bunlardan başka size umut veren ve sizin yanınızda olan var mı? Kim umursuyor bu milleti? Artık "Türk'üm" ve "Müslümanım" demek bile zorlaştı.2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page