top of page
  • Yazarın fotoğrafıBülent Turgut

KURTLAR VE TÜRKLEREskilerin bir sözü vardır: "İt it ile, kurt kurt ile gezer". Samimiyet kuracağınız, rehber edineceğiniz, akıl alacağınız, liderliğine sığınacağınız kişileri siz seçersiniz. İster akrabanız olsun, ister arkadaşınız, ister dostunuz, ister uzaktan tanıdığınız.. Olmadık kişiyi kendinize rehber ve akıl alacak kişi haline getirirseniz cahil ve ahmak insanların cesaretini artırırsınız. Böyle olunca da gerçekleri idrak edemezsiniz. Esfel-i Safilin yani Sefil Ruhlu aşamasındaki Nefs-i Emmare yani Emredici Benlik seviyesinden çıkamamış insana hak etmediği bir değeri verirseniz o sizi kendisinden de aşağılık, kötü, eli kolu bağlı, zihniyet olarak teslim olmuş bir hale sokmak isteyecektir.

Bilge insanlar zor bulunur. Böyle bir insan bulduğunuzda onu yüceltmek, onun moralini yüksek tutmak, onu gözetmek, ona verdiğiniz değeri göstermek, onun her bakımdan güçlenmesine destek vermek sizin birinci vazifeniz olmalıdır. Aksi halde şeytaniler kendi bilgelerine değer verirler ve giderek dünyanızı karartırlar. Onların meydana getirdiği karanlıktan da kolay beri kurtulamazsınız.

Kurt kurtluğunu ve kendi özündeki bilgeliği unutursa itlerin maskarası olur. Eski bir sözde de "kurtu itlere boğdurma" der.

Neden kurt? Kurt, bilgelikle düşünen ve hareket eden tek hayvandır. Avına arkadan yaklaşmayan, sürüsü için canını ortaya koyan, liderine sadık olan tek hayvan türüdür. Aç olan bir dişi ve yavrular varsa önce onların karnını doyurmak için var gücüyle uğraşır. Karnı toksa ve tehlike görmediyse saldırmaz. İnsanlarla en dostane ilişkileri kuran da kurtlardır. Sizdeki samimiyeti gördüklerinde sizi kendi içlerine dahi alırlar. Tarih boyunca kurtlar Türklerin en sadık dostları olmuşlardır. Boz kurt, kızıl kurt, kara kurt, ak kurt, gök (mavi) kurt gibi renklerine göre ayrılırlar. Aynı zamanda farklı kurt türlerinin farklı renk ağırlığı da olabilmektedir. Her birinin karakter özellikleri farklılıklar gösterir.

Bir evliya zat "köpeklerde 40 haslet vardır ki bunlardan birisine insan sahip olsa evliya olurdu" demişti. Kurtlarda belki 100 tane güzel haslet vardır. Her nedense Türkler sokak köpeklerine ve ev köpeklerine muhabbet beslerken kurtlara karşı ilgisini kaybetmiştir.

Yavan insanlar bunları anlamaz. Ancak bilgeliğe yatkın insanlar anlar. Vesselam.
11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page