top of page
  • Yazarın fotoğrafıBülent Turgut

Manyetik Kutup Kayması
Bazen “kutupsal tersine çevirme” veya “kutup kayması” olarak adlandırılan jeomanyetik bir tersine çevirme, Dünya'nın manyetik alanındaki manyetik kuzey ve manyetik güney konumlarının değiştirileceği şekilde bir değişikliktir. Dünya'nın alanı, alanın yönünün mevcut yönle aynı olduğu normal polarite dönemleri ile alanın ters yönde olduğu ters polarite dönemleri arasında değişmiştir. Bu dönemlere krons denir. Kronların zaman aralıkları rastgele dağıtılır ve çoğu 0,1 ila 1 milyon yıl arasındadır. Çoğu geri dönüşün 1.000 ila 10.000 yıl arasında süreceği tahmin edilmektedir. Sonuncusu, Brunhes-Matuyama'nın tersine çevrilmesi, 780.000 yıl önce meydana geldi.Ancak tersine dönüşle sonuçlanmayan kısa kesintilere jeomanyetik geziler denir.


Şimdi kendinize sorabilirsiniz; Bir sonraki ne zaman gerçekleşecek.. Scientific American'ın (2002) iddia ettiği bir makaleye göre aslında macera çoktan başlamış olabilir..


Tersine dönüş süreci çoktan başlamış olabilir


Süreç yaklaşık 5.000 yıl sürebilse de, Dünya'nın manyetik alanı periyodik olarak tersine döner. Bugün Nature'da yayınlanan bir rapora göre, bilim adamları alanın bir sonraki tersine dönüşünün başlangıcını tespit etmiş olabilirler.


Jeodinamo olarak adlandırılan dünya'nın sıvı çekirdeğinin hareketi, manyetik alanını oluşturur. Institut de Physique du Globe de Paris'ten Gauthier Hulot ve meslektaşları, bu alandaki değişiklikleri izlemek için 20 yıl arayla kaydedilen uydu verilerini kullandılar. Araştırmacılar, dünya'nın çekirdeği ile üstteki manto arasındaki sınırın iki bölgesinde, tersine çevrilmiş bir manyetik alan tespit ettiler. Afrika'nın güney ucunun altında yer alan bir bölümde, manyetik alan, Güney Yarımküre'nin baskın dışa dönük alanının karşısındaki dünya'nın merkezine doğru işaret eder. Ve Kuzey Kutbunun yakınında ikinci bir ters akış yamaları topluluğu var. Bu ters akı bölümlerinin büyümesini ve hareketini modelledikten sonra, artık son 150 yılda dünya'nın ana dipol alanındaki neredeyse tüm azalmayı açıklayabilirler.Scientific American'ın (2003) bir başka makalesi;Dünya yakında manyetik bir dönüş yaşayabilir…


Diğer araştırmacılar, geri dönüşlerin neden olabileceğine dair gerçek dünyadaki ipuçlarını gördüler. Bu yılın başlarında Paris Jeofizik Enstitüsü'nden Gauthier Hulot ve meslektaşları, alanın çekirdeğin tepesine yakın davranışındaki değişiklikleri izlemek için uydu ölçümlerini kullandılar. Afrika'nın güney ucunun çok altında, manyetik alan çizgilerinin, o bölgedeki baskın çizgiler gibi, yüzeye doğru değil, özellikle dünya'nın merkezine doğru işaret ettiği küçük bir bölge buldular. Kuzey Kutbunun yakınında benzer yamalardan oluşan bir yığın var.Kuzey Manyetik kutbunun hareketi Hızlanıyor..


Yaklaşık 400 yıllık göreceli istikrarın ardından, Dünya'nın Kuzey Manyetik Kutbu geçen yüzyılda yaklaşık 1.100 kilometre Arktik Okyanusu'na taşındı ve bugünkü hızında önümüzdeki yarım yüzyıl içinde kuzey Kanada'dan Sibirya'ya geçebilir. Bu olursa, Alaska en çarpıcı doğal olaylarından birini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olabilir – Kuzey ışıkları.


Ancak manyetik kutbun şaşırtıcı derecede hızlı hareketi, gezegenimizin Dünya'nın manyetik alanının tersine dönmesine neden olacak büyük ölçekli bir değişiklikten geçtiği anlamına gelmez, Oregon Eyalet Üniversitesi paleomanyetisti Joseph Stoner bugün San Francisco, Kaliforniya'daki Amerikan Jeofizik Birliği'nin yıllık toplantısında bildirdi.


OSU'NUN Okyanus ve Atmosfer Bilimleri Koleji'nde yardımcı doçent olan Stoner,” Bu normal bir salınımın parçası olabilir ve sonunda Kanada'ya geri göç edecektir " dedi. "Hareketinde çok fazla değişkenlik var.”


Kuzey Manyetik Kutbunun tarihsel kayıtlara göre konumunun hesaplamaları yalnızca yaklaşık 400 yıl öncesine dayanırken, kutup gözlemleri 1838'de Boothia Yarımadası'nın batı kıyısındaki John Ross'a kadar uzanıyor. Bunun ötesindeki tarihini takip etmek için bilim adamlarının ipuçlarını aramak için Dünyayı kazmaları gerekiyor.


Stoner ve meslektaşları, birkaç Kutup gölünden gelen tortu kaydını incelediler. Bu çökeltiler – manyetit adı verilen manyetik parçacıklar – çökeldikleri sırada Dünya'nın manyetik alanını kaydeder. Karbon tarihleme ve katman sayımı da dahil olmak üzere diğer teknolojileri kullanan bilim adamları, çökeltilerin yaklaşık olarak ne zaman biriktiğini belirleyebilir ve manyetik alandaki değişiklikleri izleyebilir.


Dünya en son yaklaşık 780.000 yıl önce manyetik bir tersine dönüşten geçti. Güneyin kuzeye dönüştüğü ve bunun tersi olan bu epizodik geri dönüşler binlerce yıl alır ve Dünya'nın dış çekirdeğindeki karmaşık değişikliklerin sonucudur. Çekirdeğin içindeki sıvı demir, gezegeni kaplayan manyetik alanı oluşturur. Bu alan nedeniyle, Oregon “daki kuzeyin pusula okuması yaklaşık olarak 17 " gerçek coğrafi kuzeyden derece doğu."Florida'da, daha uzakta ve kutuplarla daha uyumlu olarak, sapma sadece 4-5 derece batıda.


Güneş tarafından tetiklenen ve manyetik alan tarafından yerine sabitlenen Kuzey ışıkları, Kuzey Manyetik Kutbunun hareketiyle sürüklenir ve yakında Sibirya ve Avrupa'nın daha güney bölgelerinde ve daha az kuzey Kanada ve Alaska'da görülebilir.
Çekirdek Akısı Nedeniyle Hareket Eden Kuzey Manyetik Kutbu


Yeni araştırmalar, Dünya'nın kuzey manyetik kutbunun gezegenin çekirdeğindeki manyetik değişiklikler nedeniyle yılda yaklaşık 40 mil (64 kilometre) hızla Rusya'ya doğru yarıştığını söylüyor.


Çekirdek, bilim adamlarının manyetik alanını doğrudan tespit etmeleri için çok derin. Ancak araştırmacılar, Dünya'nın manyetik alanının yüzeyde ve uzayda nasıl değiştiğini izleyerek alanın hareketlerini çıkartabilirler.


Şimdi, yeni analiz edilen veriler, çekirdeğin yüzeyinde hızla değişen bir manyetizma bölgesi olduğunu ve muhtemelen çekirdeğin derinliklerinden kaynaklanan gizemli bir manyetizma “tüyü” tarafından yaratıldığını gösteriyor.


Fransa'daki Institut de Physique du Globe de Paris'teki bir jeofizikçi olan Arnaud Chulliat, manyetik kutbu kuzey Kanada'daki uzun süredir bulunduğu yerden uzaklaştırabilecek olan bu bölge olduğunu söyledi.
Yerler zaten Manyetik alan değişikliklerini bildiriyor…


Battle Mountain, Nev'deki Interstate 80 boyunca bir kamyon durağının hemen kuzeyinde., dünya'nın manyetik alanının bir zamanlar ters gittiğine dair kanıtlar yatıyor.


15 Milyon yıllık kayaçlardaki manyetik mineraller, manyetik kuzey kutbu'nun hızla güney kutbu olma yolunda olduğu bir anı koruyor gibi görünüyor ve bunun tersi de geçerli. Bu tür "jeomanyetik alan geri dönüşleri" her birkaç yüz bin yılda bir meydana gelir ve normalde değişikliği yapmak yaklaşık 4.000 yıl alır. Nevada kayaları, bu özel anahtarın oldukça hızlı bir klipte gerçekleştiğini gösteriyor.


Pusulayı taşıyan herkes, ölçümlerinin haftada yaklaşık bir derece eğrildiğini görürdü — jeolojik zamanda bir parlama. Keşfi açıklayan bir makalenin Jeofizik Araştırma Mektuplarında yer alması planlanıyor.


Bu, jeomanyetik yöndeki bu kadar hızlı bir değişimin sadece ikinci raporudur. İlki, 1995 yılında Steens Dağı, Cevher'deki kayalara dayanarak tanımlanmıştır., paleomanyetizma topluluğunda hiçbir zaman yaygın bir kabul görmemiştir. İkinci bir örnek, tersine dönmelerin binlerce yıl yerine yıllar veya yüzyıllar boyunca gerçekten hızlı bir şekilde gerçekleşebileceği teorisini destekleyebilir.


Los Angeles'taki Occidental College'da jeolog olan baş yazar Scott Bogue,” [Yeni çalışmanın] süper hızlı bir manyetik değişimin başka bir kaydı olduğunu kanıtlamaya çalışıyoruz " diyor.
Saatler Her Gün 20 Dakika Atlar....


Şu anda çeyrek saat önceden gerçek görevde olmanın tek “riski”. Ancak başlı başına merak uyandıran gerçek ve beklendiği gibi gizem artık bir haftadan fazla bir süredir ağda Catania elektrikli saatlerinin yanı sıra Sicilya'nın diğer şehirleri de tam anlamıyla delilik. Birdenbire günde 15/20 dakika devam etmeyi bile başararak koşmaya başlarlar. Katanya merkezli yarı iletken şirketi St Microelectronics'te iki bilgisayar uzmanının merakını uyandıran açıklanamayan bir fenomen. Francis Lefkoşa ve Andrea De Luca bir bakıma içerdekiler bile. Ve kesinlikle kolayca önerilemez. Onlardan bahsetmişken, karşılığında sosyal ağlarda paylaşılan ortak bir sorun keşfettiler. Bu noktada, Sicilya'daki keşif artık olması gerekenden daha hızlı giden yüzlerce dijital saat.
Manyetik Kuzey Kutbu Kayıyor, Florida Havaalanında Pist Kapanışlarını Zorluyor


Gezegenin kuzey manyetik kutbu yavaş ama istikrarlı bir şekilde Rusya'ya doğru sürükleniyor ve Florida'daki uçakları fırlatıyor.


Tampa Uluslararası Havaalanı, pilotların uçaklarda gezinmek için güvendiği bilgiler olan Dünya'nın manyetik alanlarının hareketini hesaba katmak için Perşembe günü pistlerini yeniden ayarlamak zorunda kaldı. Kuvvetteki dalgalanmalar sayesinde havalimanı Ocak ayına kadar ana pistini kapattı. Federal Havacılık İdaresi, vardiyayı hesaba katmak için taksi yolu işaretlerini değiştirmek için 13 dedi.


Kutuplar, Dünya'nın iç ve dış çekirdekleri içindeki hareketlerle üretilir, ancak kesin süreç tam olarak anlaşılmamıştır. FAA sözcüsü Paul Takemoto, ayrıca her yıl birkaç derece hareket ederek sürekli akış halinde olduklarını, ancak değişikliklerin neredeyse hiçbir zaman pistlerin ayarlanması gereken büyüklükte olmadığını söyledi.
Mega Depremler Kutup Kaymaları Yaratabilir


Yakın zamanda Şili'yi ve Japonya'nın kuzeyindeki Fukuşima bölgesini vuranlar gibi mega sarsıntılı depremler manyetik alanın dönmesine neden olabilir. Bir deprem yeterince güçlüyse, Dünya'yı mevcut ekseninden fırlatan ve birkaç dakika içinde milyarlarca insanı öldüren jeolojik bir kutup kaymasına bile yol açabileceğine dair kanıtlar vardır.


Bu, And Dağları'nın zirvelerinden Hawaii'nin Pasifik Adaları'ndaki volkanik parçalara yayılan onlarca yıllık araştırma ve kanıtlarla çizilen acımasız tablo.


Bir zamanlar nadir görülen olaylar olduğu düşünülen mega depremler, artan sıklıkta meydana gelmeye başlıyor. Sebepler birkaçıdır ve bunların arasında güneş'teki değişiklikler, güneş sisteminin girdiği bilinmeyen alan bölgesi, Jeomanyetik alandaki dalgalanan değişiklikler ve bazı bilim adamlarının anlamak için yarıştığı Dünya'nın dönen çekirdeğindeki rahatsız edici değişiklikler vardır.


Mega depremler sadece meydana geldikleri bölgeyi değil, tüm gezegeni de değiştirir. Kaku, "Şili depremine bakın" dedi. "O kadar büyük olduğunun farkındasın ki aslında Dünya gezegenini sarstı. Bu 8.8 depremin bir sonucu olarak Dünya'nın ekseni üç inç kaymıştır. Gün artık 24 saat değil; bir mikro saniye kısaldı. Deprem bu kadar büyüktü.”


Not: Nibiru'nun Dünya'ya yaklaşması sürecinde Dünya'da depremlerin sayısında ve gücünde artış bulunmaktadır. 2022 yılında sadece İtalya'da 14000'den fazla deprem meydana gelmiştir. Son 3 aydır da Campi Fregrei Süper Volkanı aktifleşmiş durumdadır. Bölgede tahliyeler bile yapıldı. Bütün Dünya'da meydana gelen deprem sayısı ortalaması 12500 kadardır. Son 1 yıl içerisinde 1000'den fazla M9 üzeri deprem Dünya çapında meydana geldi. Komplo Teorisyenleri her şeyi HAARP'e atfetse de İyonosfer'in ve Toprakın belirli bir sürede aşırı elektrik yüklenmesini açıklayamamaktadır. İyonosferden Topraka doğru oluşan elektromanyetik patlamalarla devasa depremler meydana gelmiştir. Bunlardan birisi de Kahramanmaraş Depremi olmuştur. 20 şehirde yıkılma, milyonlarca insanın can pazarlığı, 10'dan fazla ülkenin etkilenmesi ile sonuçlanmıştır. Böyle devasa bir depremi HAARP ile yapmanız mümkün değildir. Deprem esnasında Kocaeli'den Van'a kadar her yerde meteor düşüşleri de tespit edilmiştir. Yani bir meteor yağmuru olmuştur. Komplo Teorisyenleri bütün bunları gizleyip kendilerine rant sağlamak için yarışmışlardır. Onların yaptığı iyi ve bilimsel oldu, bizim açıklamalarımız dikkate alınmadı.

İKLİM BİLİMİ


Dünya'nın manyetik alanı iklimi etkiliyor: Danimarka çalışması


İnsan emisyonlarının küresel ısınmadan sorumlu olduğu fikrine meydan okuyabilecek bir araştırmaya göre, dünya'nın iklimi gezegenin manyetik alanından önemli ölçüde etkilendi.

Çalışmanın arkasındaki iki Danimarkalı jeofizikçiden biri olan Batı Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi jeoloji Bölümü'nden Mads Faurschou Knudsen," Sonuçlarımız, dünya'nın manyetik alanının gücü ile tropik bölgelerdeki yağış miktarı arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor " dedi.


O ve meslektaşı Peter Riisager, Danimarka ve Grönland Jeolojik Araştırması (GEUS), Çin ve Umman'da bulunan dikit ve sarkıtlardan elde edilen verilere dayanarak 5.000 yıl önce tarih öncesi manyetik alanın yeniden inşasını karşılaştırdı.


ABD bilimsel dergisi Jeoloji'de de yayınlanan çalışmanın sonuçları, iklimin dünya atmosferine nüfuz eden galaktik kozmik ışın (GCR) parçacıklarından oldukça etkilendiğini iddia eden Danimarkalı astrofizikçi Henrik Svensmark tarafından on yıl önce yayınlanan tartışmalı bir teoriye destek veriyor.


Svensmark'ın, küresel ısınmadan karbondioksitin (CO2) sorumlu olduğunu iddia eden günümüzün ana akım teorisyenlerine karşı koyan teorisi, dünya'nın manyetik alanı ile iklimi arasında bir bağlantı içeriyordu, çünkü bu alan, dünya atmosferine ulaşan GCR parçacıklarının sayısını düzenlemeye yardımcı oluyor.


Knudsen, "(Jeomanyetik-iklim) bağlantısını açıklayabilmemizin tek yolu, Henrik Svensmark'ın teorisinde mevcut olan aynı fiziksel mekanizmalardan geçiyor" dedi.


"Dünya'nın ikliminden bağımsız olarak meydana gelen manyetik alandaki değişiklikler yağıştaki değişikliklerle ilişkilendirilebilirse, bu ancak manyetik alanın kozmetik ışınları bloke etmesiyle açıklanabilir" dedi.


İki bilim adamı, Co2'nin değişen iklimde önemli bir rol oynadığını kabul etti, "ancak iklim inanılmaz derecede karmaşık bir sistemdir ve hangi faktörlerin rol oynadığı ve her birinin belirli bir durumda ne kadar önemli olduğu konusunda tam bir genel bakışa sahip olmamız pek olası değildir." dedi Riisager Videnskab'a.


Not: Manyetik Kutup Kayması'na yol açan asıl neden nedir? Bizim bilimsel açıklamalarımıza göre Nibiru'dur. Yani Küresel çapta mevsim değişimleri ve günlük ısı farkları aslında Nibiru'nun Dünya'ya yaklaşması sürecinde meydana çıkan yan tesirlerdir.

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page