top of page
  • Yazarın fotoğrafıBülent Turgut

Manyetik Kutuplarımız Kayıyor, ölecek miyiz?
Dünya'nın manyetik kutupları kelimenin tam anlamıyla baş aşağı dönseydi ne olurdu? Kuzey güney ve güney kuzey olsaydı? Sadece pusulalarımız ters mi gidiyor yoksa bu Dünya Gezegeni vatandaşları için feci bir sonla mı sonuçlanacak? Kutup kayması insanlığın sonu olur mu?


Kime sorduğuna bağlı. Dini anlayışa bağlı olanların bakış açıları hem dini kaynakların anlattıklarını ve hem de modern bilimin açıkladıklarını ele alıyor ancak sadece bilime inananlar için sadece kendi ellerinde bulundurdukları bilimsel açıklamalar geçerli.. Onlar birkaç yüz yılda kurulan Modern Bilim imparatorluğunun ve hatta Scientology adı verilen Bilim Dini'nin yıkılmasına göz yummuyorlar.


Örneğin, İngiltere Daily Mail bu korkunç sahneyi anlatıyor:


Bu, bir felaket filminin konusu gibi geliyor: Dünyadaki yaşamı uzaydan gelen katil ışınlara karşı savunan görünmez bir manyetik kuvvet alanı ters gidiyor. Radyasyon patlamaları uydu iletişimimizi yok eder ve dünyanın elektrik kaynaklarının çökmesine neden olur.


Kaos hüküm sürüyor. Güneşten gelen korumasız radyasyon insanların DNA'sını tahrip ettikçe insan kanseri vakaları çoğalır. Dünyadaki milyarlarca yaratık ölüyor çünkü göç etme yetenekleri gezegenimizin manyetik alanındaki değişikliklerle ölümcül bir şekilde karışıyor.


Nihayetinde, Dünya atmosferinin kendisi, uzun zaman önce manyetik alanı dağıldığında kardeş gezegenimiz Mars'ta olduğu gibi, şiddetli güneş rüzgarları tarafından uçurulabilirdi.


Ama patlamış mısırı tut. Bu bir bilimkurgu filmi değil. Önde gelen bilim adamları, Dünya'nın çekirdeğindeki yakın bir devrim nedeniyle bunun gerçekten olabileceği konusunda uyarıyorlar. (kaynak)


Bu arada Science 20, kıyamet senaryosunu çürütüyor.


Manyetik bir kutup tersine dönüşü elde edersek, önceki geri dönüşler ve modelleme çalışmalarından, tekrarlanan güneş fırtınalarından zarar gören ozon tabakasının bir sonucu olarak ana risk uv'nin artmasıdır. Bu, güneşli günlerde daha fazla güneş kremi sürmeniz gerektiği anlamına gelir…


Manyetik bir tersine dönüş olsun ya da olmasın, güneş fırtınalarından kaynaklanan riskler her zaman mevcuttur. Bir güneş fırtınasının ana riski, GPS uydularının saatlerce arızalanması, bittiğinde toparlanması ve elektrik kesintileridir. Elektrik kesintilerinin ciddi olabileceğini ve trilyon dolara mal olabileceğini ve aylarca veya daha uzun süre elektrik kesintisi riskini alabileceğini düşünürdük.


Bununla birlikte, ızgara, önerilen ilk çalışmalardan daha dayanıklıdır. Şu anda büyük bir kasırgaya benzediği düşünülüyor, belki de ABD için 100 milyar dolara varan maliyetler ve yalnızca yerel kısa vadeli elektrik kesintileri…


Bazı insanlar kutuplarda buz erimesi, depremler vb. gibi iklim etkilerine yol açacağından korkarlar. Bu manyetik kutup kayması, coğrafi değil. Olan tek şey, pusulanızın farklı bir yöne işaret etmeye başlaması ve sonunda kuzey yerine güneye işaret etmesidir.Kutupların gerçekten döneceğine dair birçok işaret var


Bir kutup kayması meydana geldiğinde, bu geçici bir olgudur-her zaman geriye kayar. Sorun şu ki, bunun ne zaman olacağını tam olarak bilmiyoruz. Ancak bunun yakın olduğuna dair işaretler var.


Boulder'daki Colorado Üniversitesi'nden Jeofizikçi Daniel Baker, son 200 yılda gezegenin manyetik alanının yüzde 15 oranında zayıfladığını, bunun yakın jeomanyetik inversiyonun bir işareti olabileceğini belirtti.


EarthSky, yaklaşmakta olan bir değişim hakkında başka ipuçları veriyor.


Şu anda bizim gibi jeofizikçiler, Dünya'nın manyetik alanının gücünün son 160 yıldır endişe verici bir oranda azaldığının farkına varıyor. Bu çöküş, Güney Atlantik Anomalisi olarak bilinen Zimbabve'den Şili'ye uzanan Güney Yarımküre'nin devasa bir genişliğine odaklanmıştır. Manyetik alan kuvveti o kadar zayıf ki, bölgenin üzerinde yörüngede dönen uydular için bir tehlike oluşturuyor – alan artık onları uydu elektroniğine müdahale eden radyasyondan korumuyor.


Ve alan zayıflamaya devam ediyor, potansiyel olarak manyetik kutupların küresel olarak tersine çevrilmesi de dahil olmak üzere daha dramatik olaylara işaret ediyor. (kaynak)


NASA daha da spesifik.


"Avrupa Uzay Ajansı'nın 2014'te rapor vermeye başlayan Swarm üçlüsünden elde edilen en son uydu verileri, savaşın çekirdeğin kenarında şiddetli olduğunu gösteriyor.”


Tersine çevirme sırasında, bir manyetik alan daha zayıf ve daha karmaşık bir forma dönüşür. Bugünkü gücünün büyük bir kısmını kaybedebilir. Araştırmacılar, Dünya'daki değişikliklerin Güney Atlantik üzerindeki alanı o kadar zayıflattığını ve bölgedeki uyduların hafıza hatası yaşadığını iddia ediyorlar.


“Kuzey manyetik kutbu kaçak, gelişmiş türbülans ve öngörülemezliğin bir işareti. Güney Yarımküre'deki bir kabal, Dünya yüzeyinin yaklaşık beşte birinde üstünlük kazanmıştır. Bir devrim şekilleniyor, ' dergiyi okuyor.


“Bu manyetik bloklar yeterince güç kazanır ve dipolü daha da zayıflatırsa, üstünlüğü yeniden kazanmaya çalışırken kuzey ve güney kutuplarını yer değiştirmeye zorlayacaklar. Bilim adamları bunun şu anda gerçekleştiğinden emin olamazlar — dipol araya girenleri yenebilir. Ancak fenomenin yoğunlaştığını ve bir tersine dönüşün başlama olasılığını dışlayamadıklarını söyleyebilirler."(kaynak)


Bu olduğunda, bir gecede olmayacak. Bunun gerçekleşmesi 1000-2000 yıl sürebilir ki bu iyi bir haber. Değişim kademeli olacak, bu da bize uyum sağlamamız ve hayatta kalmamız için zaman verecek.


Tam olarak ne kadar kademeli? NASA'YA göre, " Manyetik kuzey kutbu, kaşiflerin onu tam olarak ilk tespit ettiği 19.yüzyılın başlarından beri kuzeye doğru – 600 milden (1.100 km) fazla – sürünüyor. Aslında, bilim adamları kutbun 20.yüzyılın başlarında yılda yaklaşık 10 milin aksine, yılda yaklaşık 40 mil kuzeye doğru göç ettiğini tahmin ettikleri için şimdi daha hızlı ilerliyor.”


Tarihsel olarak, kutup değişimleri yaklaşık olarak her 200.000 yılda bir gerçekleşir. Son kutup kayması 780.000 yıl önceydi, bu yüzden geciktik.


Geri dönüşler kuraldır, istisna değildir. Dünya, son 20 milyon yılda, her 200.000 ila 300.000 yılda bir kutup tersine dönme modeline yerleşti, ancak son tersine dönmeden bu yana iki katından fazla zaman geçti. Yüzlerce veya binlerce yıl içinde bir geri dönüş olur ve bu tam olarak temiz bir geri dönüş değildir. Manyetik alanlar, süreç boyunca tuhaf enlemlerde ortaya çıkan çoklu kutuplarla birbirine dönüşür ve itip çeker. Bilim adamları, son üç milyar yılda en az yüzlerce kez geri dönüşlerin gerçekleştiğini tahmin ediyor. Ve “son” yıllarda geri dönüşler daha sık gerçekleşirken, dinozorların Dünya'da yürüdüğü zaman, geri dönüşün yalnızca yaklaşık bir milyon yılda bir gerçekleşmesi daha olasıydı.


Derin okyanus tabanlarından alınan tortu çekirdekleri, bilim insanlarına manyetik kutup kaymaları hakkında bilgi vererek manyetik alan aktivitesi ile fosil kayıtları arasında doğrudan bir bağlantı sağlayabilir. Dünya'nın manyetik alanı, Kuzey Amerika ve Avrupa kıtasal plakalarının dağıldığı Orta Atlantik Yarığının her iki tarafındaki okyanus tabanına yerleştirildiği için lavın mıknatıslanmasını belirler. Lav katılaştıkça, bir teyp kaydedicinin sesi kaydetmesi gibi geçmiş manyetik alanların yöneliminin bir kaydını oluşturur. Dünya'nın kutuplarının en son büyük bir tersine döndüğü zaman, bilim adamlarının Brunhes-Matuyama tersine dönmesi dediği şeyde, yaklaşık 780.000 yıl önceydi. Fosil kayıtları, bitki veya hayvan yaşamında ciddi bir değişiklik göstermiyor. Bu döneme ait derin okyanus tortu çekirdekleri, çekirdeklerdeki oksijen izotoplarının miktarına bağlı olarak buzul aktivitesinde de bir değişiklik olmadığını gösterir. Bu aynı zamanda, gezegenin dönme ekseni eğiminin iklim ve buzullaşma üzerinde önemli bir etkisi olduğu ve buzul kaydında herhangi bir değişikliğin belirgin olacağı için, bir kutupsallığın tersine çevrilmesinin Dünya'nın dönüş eksenini etkilemeyeceğinin kanıtıdır. (kaynak)


Gezegenimizin tarihindeki tek değişim bu değildi.


Geçici bir tersine dönüş olan Laschamp olayı, yaklaşık 41.000 yıl önce meydana geldi ve yaklaşık 250 yıl süren gerçek kutup değişikliği ile 1.000 yıldan az sürdü.


kaynakBu jeomanyetik geri dönüşler ortalama olarak her milyon yılda bir birkaç kez meydana gelir. Bununla birlikte, geri dönüşler arasındaki aralık çok düzensizdir ve on milyonlarca yıla kadar değişebilir. Manyetik kutupların orijinal konumlarına geri dönmeden önce coğrafi kutuplardan uzaklaştığı – hatta belki ekvatoru geçtiği – olaylar ve geziler olarak bilinen geçici ve eksik geri dönüşler de olabilir. (Gezegenimizin tarihi, kuzey ve güney manyetik kutuplarının yer değiştirdiği ve ekvatordaki manyetik kutuplarla günümüz gücünün %10'una düşebilecek daha zayıf ve daha karmaşık bir form aldığı en az birkaç yüz küresel tersine dönüşü içerir. hatta birden fazla “kuzey” ve "kuzey" in eşzamanlı varlığı. ” güney " manyetik kutuplar.)Manyetik Kutup dediğimiz şey


Gezegenimiz, bir manyetik alana sahip. Bu ''alan''ın nasıl bir şey olduğu konusunda, elbette hepimiz bilgi sahibi olmayabiliriz. Öncelikle manyetik alanın ne olduğu konusunda birkaç adım atalım.


Adından yola çıkarsak, manyetizma ile bir ilgisi olduğunu çıkarabiliriz. Manyetizma dediğimiz olgu, aslen ''elektromanyetizma'' olarak bilinen, evrenin 4 temel kuvvetinden biridir. Tıpkı kütleçekimi gibi! Ancak birçok yönden de bu kuvvetten ayrılır: örneğin tek tip kütle olmasına rağmen 2 tip elektrik yükü bulunur: pozitif ve negatif. Bunun yanında, kuvvetlerin menzili ya da ''erim''i dediğimiz özellikleri vardır. Bu özellik, onların ne kadar mesafede etkili olduğunu belirleyen özelliktir. Örneğin zayıf kuvvet ve güçlü kuvvet, atom altı düzeyde etkiliyken, elektromanyetizma ve kütleçekiminin etkili olduğu mesafenin bir sınırı yoktur.


Manyetik kuvvet, elektrik yüklerinin hareketinden doğar. Elektrik yükleri, elektronların bir bölgede, belirli başka bir bölgeden daha yoğun olmasından türemiş bir kavramdır. Elektrik yükü, bu farkı kapatan yüklerin diğer tarafa geçmesi sonucu ortaya çıkar. Böylece, aslında elektromanyetizma söz konusu olduğunda çizilen, birazdan da değineceğimiz çizgilerin, aslında elektrik yüklerinin hareket rotaları olduğunu anlamış oluruz.


Manyetizmanın etkili olduğu alanın sınırsız olduğunu artık biliyoruz. Ancak bu noktada, söz konusu kuvvetin bir kaynağının olması gerektiğini düşünmeliyiz. Böylece, ''kutup'' diye bildiğimiz ikiliğe varırız. Manyetizma söz konusu olduğunda, görsellerde sürekli girift eğrilerle, ''N'den S'ye'' giden çizgilere rastlarız. Buradaki N, İngilizce'de ''North'', yani ''Kuzey'' kelimesini, S ise ''South'' yani ''Güney'' kelimesini karşılar. Ana yolumuza dönecek olursak, manyetizma, söz konusu kutuplara odaklıdır. Bunun yanında manyetik alan, bölünmez. Bir mıknatısı iki parçaya ayırdığınızda, aslında iki mıknatıs elde etmiş olursunuz; tıpkı bölünen bir hücrenin, yerini iki hücreye bırakması gibi.


Manyetizma hakkında böyle bir girişin yeteceğini düşünüyoruz. Şimdi asıl konumuza geçebiliriz.


Dünya'mız da manyetik bir objedir. Manyetik bir obje olmak ne demektir? Esasında, atomların hepsi manyetiktir. Manyetik olmayan nesnelerdeki atomlar, birbirlerini ''götüren'' manyetik alanlara sahip olduklarından, bu nesneler manyetik değildir. Aynı şekilde, manyetik olan nesneler ise, birbirleriyle uyumlu, ''ağız birliği eden'' atomlardan oluştukları için manyetiktirler. Bir nesneyi birçok yönden iten insanları düşünelim; nesne, dengede kalacaktır. Ancak bu nesneyi birçok insan aynı doğrultuda, aynı yöne doğru iterse, nesne hareket kazanacaktır.


Dünya'mızın manyetik oluşunun sebebi ise yine bünyesinde barındırdığı devingen bir nesneyle ilgilidir. Bu nesne, bizler için önemli olan çekirdeğinin üzerinde hareket eden sıvı metal atomlarıdır. Bu atomların, yukarıda bahsettiğimiz yük hareketlerini sağladığını anlamış olabiliriz: doğru! Bu yüklerin sürekli, devingen bir şekilde yer değiştirmesi, Dünya'mızın manyetik kutuplarının olmasının sebebidir.


Peki bu içsel devingen yapı, kendi ekseninde yaklaşık 1600km/sa., Güneş etrafındaysa yaklaşık 108.000km/sa. hızla dönen Dünya'mızın içinde hareket döngüsünü nasıl sürdürüyor? Aslında buna değinmeyeceğiz. Ancak bu, son günlerde revaçta olan ''manyetik kutup çevrimi'' açısından önemli.


Dünya'mızın kutupları arasında oluşan manyetik alan, binlerce yıl boyunca defalarca çevrime uğramıştır. Eğer yaklaşık 850.000 yıl önce elimize bir manyetik pusula alsaydık, bugün ''kuzey'' diye gösterdiğimiz yön, aslında güney olacaktı. Yani kutupların tamamen yer değiştirmesi, bizleri 180 derecelik bir yanılgıya sürüklerdi. Günümüzde ise birçok kıyamet teorisyeni, bu olguyu ısrarla Dünya'nın ''yok oluşuna'' ya da ''kıyamet günü''ne yamamaya çalışmakta. Ancak fosil kayıtları da dahil olmak üzere birçok araştırma, bu değişimin herhangi büyük çaplı bir etkiye yol açamayacağını göstermiştir.


Dünya'mız, 20 milyon yıllık bir süreç içerisinde, 200.000-300.000 sene süren periyotlarla kutup çevrimlerine uğramıştır. Ancak son tersinmeden bu yana bu periyotun iki katı kadar süre geçti. Bir tersinme yüzlerce veya binlerce yıl boyunca gerçekleşir ve tamı tamına bir tersinme değildir. Manyetik kutuplar biçim değiştirir birbirlerini iter, çeker ve işlem sürerken farklı bölgelerde çoklu kutuplar oluşur.


Yukarıda, Dünya'mızın manyetik bir obje olduğundan bahsetmiştik; ancak Dünya'mızı mıknatıslardan ayıran çok önemli bir özellik var: kutuplarının sabit olmaması. Bunun sebebi, tahmin edebileceğiniz gibi, çekirdek yakınlarındaki devingen yapının hareketidir. Dünya'mızın Kuzey Kutbu, ilk tespit edildiği 19. yüzyıldan bu yana, kuzeye doğru 1100 metre kaymıştır ve kaymaya da devam etmektedir. Kayış hızında da bir ivme söz konusudur. Sözde bilimle uğraştıklarını iddia edenlerin inanç ve dini kaynak faktörlerini göz ardı etmelerinden ötürü onların "Ahir Zaman", "Apocalypse", "Kıyamet" gibi süreçleri de kabul etmelerini bekleyemeyiz. O yüzden onların anlattığı bilimi kısmen alıp kullanabiliriz. Zaten yazdıklarını okursanız onlar da "bana göre", "farz edersek", "bilime göre" gibi son derece muğlak ifadeler kullanıyorlar. Kendi bilimlerinin iddia ettiği üzere ölçülebilir ve tekrar edilebilir fonksiyonlara ve ifadelere bağlı kalmıyorlar. Onların çoğu da kendi inanç anlayışları uyarınca konuşup yazmaktan öteye gitmiyorlar.


Jeoloji bilimi, bu döngünün binlerce yıllık bir döngü olduğunu ve yine yaşanacağını üzerine basa basa söylemektedir. 2012'de herhangi bir felaketin ya da fiziksel değişimin yaşanacağına dair hiçbir bilimsel veri yoktur - ki 2019'da bu yazıyı düzenleyebildiğimize göre, söz konusu kehanetin uydurma olduğundan emin olabiliriz. Bu çevrim, ancak pusula üreticileri için bir umut kaynağı olabilir.Kutup Kayması Ne Zaman Yaşanacak?


Birkaç bin yıl içerisinde Dünya’mızın Kuzey ve Güney Kutupları yer değiştirecek ve bu bir kehanet değil! Çünkü yapılan ölçümlere göre, Manyetik Kuzey Kutbu her yıl yaklaşık 50 kilometre Rusya’ya doğru kayıyor. Son birkaç yıl içerisinde 1000 km'den fazla kayma meydana geldi. Bu da olağanüstü bir durumu belirgin hale getiriyor.


Yer çekirdeğinde yer alan sıvı haldeki demir/nikel karışımı, akıntılar yaratarak, gezegenimizin manyetik alanını ve bu da kutupları oluşturuyor. Ancak, bu manyetik alan devinim halinde ve böyle oldukça kutuplar da hareket ediyor. Şimdi sıkı durun: Kutuplar, son 71 milyon yıl boyunca yaklaşık 171 defa yer değiştirdi!


Bunu nasıl anlıyoruz? Yanardağ patlaması esnasında dışarı çıkan sıvı haldeki kayaların içinde bulunan bazı mineraller, katılaşma sürecinde, Dünya’nın manyetik alanıyla aynı yönde hizalanırlar ve bu da o dönemdeki manyetik alanın hangi yönde olduğuna dair bir ipucu verir. Uzak geçmişte oluşmuş volkanik kayaları inceleyen yer fiziği uzmanları, yaklaşık her 200.000 yılda bir, kutupların yer değiştirdiğini biliyorlar. En son kutup yer değiştirmesi 780.000 yıl kadar önce olduğuna göre her an yeni bir tanesi meydana gelebilir. Ortalama süreyi çoktan aşmış durumda..Kuzey Kutbu, Dünya'nın Güney Manyetik Kutbu'dur!


Yazımızı konuyla ilişkili ufak bir farkındalıkla bitirmek istiyoruz: Gezegenimizde "kuzey" olarak bildiğimiz yön, aslında gezegenin güney manyetik kutbuna karşılık gelmektedir. Öyleyse neden ona "kuzey" demekteyiz?


Bir düşünün: Mıknatıslar söz konusu olduğunda zıt yükler birbirlerini çekerler. Bu nedenle mıknatıslarımız üzerinde Kuzey (K veya N) olarak işaretlenen ve genellikle kırmızıya boyanan uç, aslında Dünya'mızın güney manyetik kutbuna doğru çekildiği için kuzeyi göstermektedir! Mıknatısımızın güney kutbu ise (G veya S) genelde maviye boyalıdır ve gezegenimizin kuzey manyetik kutbuna çekildiği için güneyi gösterir.


Yani gezegenimizi dev bir mıknatıs gibi düşünecek olursanız, bu mıknatısın güney kutbu bizim "kuzey" olarak bildiğimiz yönde, kuzey kutbu ise bizim "güney" olarak bildiğimiz yöndedir.Kutup Yer Değiştirmesine nasıl hazırlanırsın?


Çoğu destansı felaket gibi, bir kutup kaymasına hazırlanmak aşağıdakilerle ilgili olacaktır:


- Yeterli barınak (zararlı güneş ışınlarında olası bir yükselişten korunma dahil.)

- Yiyecek ve onu yenilemenin bir yolu (içeride büyümek gerekli olabilir)

- Elektriksiz yaşama yeteneği (EMP hazırlığına benzer)

- Malzemelerinizi korumanın bir yolu

- Güvenli bir su kaynağı

- Uyarlanabilirlik - herhangi bir felakette, koşullara uyum sağlama yeteneğiniz yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilir)Kutup kayması insanlığın sonu olacak mı?


Son kıyamet manşetlerinin çoğu bir rapora atıfta bulunuyor gibi görünüyor: Alanna Mitchell'in Undark web sitesindeki bu makalesi.


Ne kadar kötü olabilir ki? Bilim adamları, önceki kutup dönüşleri ile kitlesel yok oluşlar gibi felaketler arasında hiçbir zaman bir bağlantı kurmadılar. Fakat bugünün dünyası, kutupların en son tersine döndüğü 780.000 yıl önceki, hatta 40.000 yıl önce yapmaya çalıştıkları dünya değil. Bugün, Dünya'da 1970'in iki katı olan yaklaşık 7,6 milyar insan var. Toprağın altındaki metal madenlerinin çoğu yeryüzüne çıkartıldı. Tatlı su kaynakları devasa barajlara hapsedildi ve buralarda devasa elektrik üretiliyor. Dünya çapında elektrik tüketimi yani lokal bazda elektrik tüketimleri devasa boyutlarda. Faaliyetlerimizle atmosferin ve okyanusun kimyasını büyük ölçüde değiştirdik ve gezegenin yaşam destek sistemini bozduk. İnsanlar devasa şehirler, endüstriler ve yol ağları inşa ederek diğer birçok canlı için daha güvenli yaşam alanlarına erişimi azalttılar. Bilinen tüm türlerin belki üçte birini yok olmaya ittik ve daha fazlasının yaşam alanlarını tehlikeye attık. Bu karışıma kozmik ve ultraviyole radyasyon ekleyin ve Dünya'daki yaşamın sonuçları yıkıcı olabilir.


Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet tarafından anlatılan dünya tarihine dair bilgilerde Nibiru, Tarık, Pelin (Wormwood), Hercolubus isimleriyle anılan sıradışı yıldızın Dünya'ya defalarca kere küresel afetler getirdiği dolaylı yollardan anlatıldı. Ayrıca Ahir Zaman dediğimiz süreçte de bu yıldızın gelerek nüfusu milyonlar seviyesine indireceğine dair ifadeler bulunuyor. Son 30000 yıllık toprak katmanları incelenen bazı Jeolojik çalışmalara baktığımızda her 3500-3600 yılda bir toprak stresi, petroyağ akışı ve sıradışı durumlar meydana geldiği de anlaşılıyor. Graham Hancock tarafından hazırlanan Apocalypse isimli belgeselde Nibiru'nun izleri anlatılıyor ancak isim verilmiyor. Adama bilim insanları "deli" yaftası vurdukları için adam "bunlar Nibiru'dan dolayı oldu" diyemiyor. Hristiyanlığın 7 trompet konusunu araştırırsanız Pelin / Wormwood isimli yıldızın Dünya'ya düşeceği / çarpacağı insanların, bitkilerin ve hayvanların 2/3'ünden fazlasını yok edeceği anlatılıyor. Kutup Kaymasının nedeni için biz Nibiru'nun gelişini sebep gösteriyoruz ve bilimsel açılardan da destekleyici bilgilere, ölçümlere ve gözlemlere sahibiz. Modern bilimin standart kalıplarından çıkamayanlar bunları reddetmekle geçiştiriyor. Halbuki onlarınki sadece zannetme ve ellerindeki sözde bilimsel verilerin doğruluğunun yıkılmasının önüne geçme anlayışından başka bir şey değildir. Onlar sadece önyargıları ve keyifleri öyle istediği için reddediyorlar.


Ve tehlikeler sadece biyolojik değildir. Modern uygarlığın merkezi işleme sistemi haline gelen devasa siber elektrik kozası büyük tehlike altında. Güneş enerjili parçacıklar, Dünya'yı çevreleyen artan sayıda uydunun hassas minyatür elektroniklerini parçalayarak onlara büyük zarar verebilir. Elektrik şebekelerini yöneten uydu zamanlama sistemlerinin arızalanması muhtemel olacaktır. Şebekenin transformatörleri toplu halde yakılabilir. Şebekeler birbirine çok sıkı bir şekilde bağlandığından, başarısızlık dünya çapında yarışacak ve onlarca yıl sürebilecek domino karartmalarına neden olacaktı.


Işıklar yok. Bilgisayar yok. Cep telefonu yok. Bir tuvaleti yıkamak veya bir arabanın benzin deposunu doldurmak bile imkansız olurdu. Ve bu sadece yeni başlayanlar için…


... Medeniyetimizin kritik altyapısını, gezegenin manyetik alanının nispeten güçlü olduğu bir dönemde, alanın anarşi eğilimini hesaba katmadan, dikkatsizce inşa ettik. Alan sadece çalkantılı ve yönetilemez olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu noktada öngörülemez. Ne yaparsak yapalım, bizimle birlikte olacak. Görevimiz, mümkün olduğunca az incinmesini nasıl sağlayacağımızı bulmaktır. (kaynak)


Buna kesinlikle göz kulak olmanızı tavsiye etsem de, inanıyorum ki, belki de bizler, insanlık, bir kutup kayması tamamlanmadan çok önce kendi yıkımımızın mimarları olabiliriz. Bitmek bilmeyen savaşlarımız, nükleer tehditlerimiz, kişisel sorumluluk eksikliğimiz, kendilerini başkalarını köleleştirmek için çabalayan “elit” olarak görenler ve birbirimizi sevemememizle, türümüzün ölümünde kendimiz çok daha büyük bir faktör olabiliriz.75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page