top of page
  • Yazarın fotoğrafıBülent Turgut

Manyetik Kuzey Kutbu Kayıyor, Florida Havaalanında Pist Kapanışlarını ZorluyorGezegenin kuzey manyetik kutbu yavaş ama istikrarlı bir şekilde Rusya'ya doğru sürükleniyor-ve Florida'daki uçakları fırlatıyor.


Tampa Uluslararası Havaalanı, pilotların uçaklarda gezinmek için güvendiği bilgiler olan Dünya'nın manyetik alanlarının hareketini hesaba katmak için Perşembe günü pistlerini yeniden ayarlamak zorunda kaldı. Kuvvetteki dalgalanmalar sayesinde havalimanı Ocak ayına kadar ana pistini kapattı. Federal Havacılık İdaresi, vardiyayı hesaba katmak için taksi yolu işaretlerini değiştirmek için 13 dedi.


Kutuplar, Dünya'nın iç ve dış çekirdekleri içindeki hareketlerle üretilir, ancak kesin süreç tam olarak anlaşılmamıştır. FAA sözcüsü Paul Takemoto, ayrıca her yıl birkaç derece hareket ederek sürekli akış halinde olduklarını, ancak değişikliklerin neredeyse hiçbir zaman pistlerin ayarlanması gereken büyüklükte olmadığını söyledi.


Manyetik alanlar bir yerden bir yere değişir. Şu anda Tampa'daki havaalanlarında ayarlamalara ihtiyaç var, ancak ülke çapındaki tüm havaalanlarında hemen gerekli değiller.


Peki böyle bir şey ne sıklıkla gereklidir? Takemoto," O kadar seyrek oluyor ki bir tahminde bulunmayacaklar "dedi FoxNews.com." Aslında, bana bunu soran ilk gazetecisin."


Takemoto, Tampa'nın daha küçük Peter O. Knight havaalanında da gerekli olan değişikliğin yolcu güvenliği üzerinde hiçbir etkisinin olmayacağını belirtmek için acele etti.


"Pusula yönünüzde kesinlikle kesin olmak istiyorsunuz"dedi. "İhtiyacımız olan hassasiyetin orada olduğundan emin olmak için bu değişiklikleri yapmanız gerekiyor."


Faa'nın bir başka sözcüsü Kathleen Bergen, pist tanımlarının ve grafiklerinin jeomanyetik bilgilere dayandığını açıkladı. "Havacılık enlem ve boylam ve manyetik kutuplar kullanılarak çiziliyor" dedi FoxNews.com.


Tampa International'daki en işlek pist, havacılık listelerinde 19R/1L olarak yeniden belirlenecek. Kuzeyden 180 derecelik yaklaşım ve güneyden 360 derecelik yaklaşım boyunca hizalandığını gösteren 18R/36L olmuştu, Tampa Tribünü'ndeki değişiklikleri ayrıntılandıran bir makaleyi açıkladı. Bu ayın ilerleyen saatlerinde, havalimanının doğu paralel pisti ve nadiren kullanılan doğu-batı pisti, yeni tanımlarını yansıtan tabelaları değiştirmek için de kapatılacak.


Bergen, "Dünya'nın kutupları sürekli değişiyor ve üç dereceden fazla değiştiklerinde bu, pist numaralandırmasını etkileyebilir" dedi.


Kanada Doğal Kaynaklar jeomanyetizma Bölümü'nden bir bilim adamı olan Lorne McKee, pistleri reddetmek çok uç bir olay olsa da, tarlaların sürekli akış halinde olduğunu ve sürekli olarak yeniden haritalandığını açıkladı.


"Alanlar nispeten yavaş değiştiğinden, 10 derecelik artışlarla işaretleniyorlar" diye açıkladı. Alan, 16.yüzyılın sonlarında yaklaşık 10 derece doğudan 19. yüzyılın başlarında 25 derece batıya doğru sallandı-yaklaşık 3 derece batıdaki mevcut değere dönmeden önce.


Diğer havaalanlarında ne zaman ve hatta değişikliklerin gerekli olacağı hemen belli değildi. Ve değişim oranının bile tutarsız olduğunu söyleyen McKee, kutupların kendisinde çok daha hızlı değiştiğini belirtti.


Gezegenin etrafında kaymanın ötesinde, manyetik kuzey ve güney kutuplarının da tamamen döndüğü bilinmektedir; Eski kayaların manyetizmasında kaydedilen bu geri dönüşler tahmin edilemez. Sonuncusu 780.000 yıl önceydi. Bir başkası için geciktik mi? Kimse bilmiyor.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page