top of page
  • Yazarın fotoğrafıBülent Turgut

Süreç çoktan başlamış olabilir

Bilim adamları, Dünya'nın manyetik alanının baş aşağı dönmek üzere olabileceğini söylüyor. Ve bazıları sonuçların yıkıcı olacağından korkuyor..


* Dünya'nın atmosferi, Mars'ın olduğu gibi şiddetli güneş rüzgarları tarafından uçurulabilirdi

* Yüksek teknolojili ekipman, Dünya'nın manyetik kutuplarının tersine dönmek üzere olabileceğini gösteriyor

* Süreç bin yıl sürecek ama manyetik kalkanımızı zayıflatacaktı


Bilim adamları, Dünya'nın manyetik alanının baş aşağı dönmek üzere olabileceğini söylüyor. Ve bazıları sonuçların yıkıcı olacağından korkuyor..


Bu, bir felaket filminin konusu gibi geliyor: Dünyadaki yaşamı uzaydan gelen katil ışınlara karşı savunan görünmez bir manyetik kuvvet alanı ters gidiyor. Radyasyon patlamaları uydu iletişimimizi yok eder ve dünyanın elektrik kaynaklarının çökmesine neden olur.


Kaos hüküm sürüyor. Güneşten gelen korumasız radyasyon insanların DNA'sını tahrip ettikçe insan kanseri vakaları çoğalır. Dünyadaki milyarlarca yaratık ölüyor çünkü göç etme yetenekleri gezegenimizin manyetik alanındaki değişikliklerle ölümcül bir şekilde karışıyor.


Nihayetinde, Dünya atmosferinin kendisi, uzun zaman önce manyetik alanı dağıldığında kardeş gezegenimiz Mars'ta olduğu gibi, şiddetli güneş rüzgarları tarafından uçurulabilirdi.
Yüksek teknolojili izleme ekipmanı, gezegenimizin kalbindeki dönen demir çekirdeğindeki değişiklikler sayesinde Dünya'nın manyetik kutuplarının dönmek üzere olduğuna dair birçok işaret gösteriyorAma patlamış mısırı tut. Bu bir bilimkurgu filmi değil. Önde gelen bilim adamları, Dünya'nın çekirdeğindeki yakın bir devrim nedeniyle bunun gerçekten olabileceği konusunda uyarıyorlar.


Yüksek teknolojili izleme ekipmanı, gezegenimizin kalbindeki dönen demir çekirdeğindeki değişiklikler sayesinde Dünya'nın manyetik kutuplarının dönmek üzere olduğuna dair birçok işaret gösteriyor.


Bu olursa, Dünya'nın manyetik alanı kelimenin tam anlamıyla baş aşağı dönecektir.


Bu değişikliğin tamamlanması için gereken bin yıl boyunca, hayati koruyucu manyetik kalkanımız önemli ölçüde zayıflayacak ve potansiyel olarak feci sonuçlar doğuracaktır.


Bilim adamları, Dünya'nın radyasyona ve güneş rüzgarı adı verilen yüklü enerji parçacıklarının akışlarına karşı savunmasını kökten azaltarak, olağan gücünün onda birine kadar solabileceğini tahmin ediyorlar.


Eski kayalardan elde edilen kanıtlar, dünyanın manyetik alanındaki bu tersine dönmenin gezegenimizin uzun tarihinde yüzlerce kez gerçekleştiğini gösteriyor. Dünya'nın katı kabuğunun altında, gezegenin çekirdeğinden kaçan ısıyla erimiş halde tutulan yuvarlanan bir sıvı demir tabakası vardır. Bu metal kütlesinin dönen akımları devasa bir elektromıknatıs görevi görür.


Bu, uzaya on binlerce mil genişleyen ve güneşten gelen şiddetli güçlü radyasyona karşı bir enerji kalkanı görevi gören bir güç alanı yaratır. Dünyadaki tüm yaşam bu kalkana bağlıdır. Bu olmadan, güneş ışınları hayvanları ve bitkileri yaratan kırılgan DNA'yı parçalayacaktı.


Ayaklarımızın altındaki bu sıvı demir akımları sabit değildir.


Binlerce yıl boyunca yarattıkları elektromanyetik alan kendini tamamen tersine çevirebilir.


Sürecin birkaç yüzyıl sürdüğüne inanılıyor — insan açısından bir yaş, ancak kozmik zamanda göz açıp kapayıncaya kadar.


Kanıtlar, bir sonraki geri dönüşün zaten devam ettiğini gösteriyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından toplanan uydu verilerine göre, Dünya'nın manyetik kalkanı şu anda önceden düşünülenden on kat daha hızlı, on yılda yüzde 5 oranında zayıflıyor.


Manyetik alan, bilim adamlarının Güney Atlantik anomalisi dediği bir alan olan Güney Amerika'da özellikle zayıflıyor. Bu alan üzerinde uçan uydular, devrelerini zaten yerelleştirilmiş radyasyon sıçramalarıyla bozdular.


ESA izlemesinden elde edilen veriler, Dünya yüzeyinin altındaki sıvı demir akımlarında da ‘huzursuz aktivite’ ortaya çıkardı ve bu da alanın tersine dönmek üzere olabileceğini gösteriyor.Eski kayalardan elde edilen kanıtlar, dünyanın manyetik alanındaki bu tersine dönmenin gezegenimizin uzun tarihinde yüzlerce kez gerçekleştiğini gösteriyor.


ESA animasyonu Dünya'nın manyetik alanını yüksek çözünürlükte gösterdiColorado Üniversitesi Boulder Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı direktörü Daniel Baker gibi bilim adamları, tersine dönme belirtileri doğruysa gezegenin alanlarının ‘yaşanmaz’hale gelebileceği konusunda uyarıyorlar.


Bunun nedeni, Dünya'nın zayıflamış manyetik alanının, güçlü manyetik radyasyon patlamalarının dünya çapındaki elektrik güç kaynağı şebekelerini devre dışı bırakmasına ve günümüzde bunları düzenlemek için kullanılan iletişim uydularını kızartmasına izin vermesidir. Üç yıl önce, Dünya, manyetosfer adı verilen Dünya'nın kalkanı zayıflamaya devam ederse oluşabilecek hasar türünün şok edici bir mini önizlemesini yaşadı.


Bu olduğunda, bilim camiasının dışında çok az kişi bunun önemini fark etti. 2015 Yılında, güneşimizden gelen büyük bir güneş patlamasının neden olduğu iki saatlik devasa bir galaktik kozmik ışın ‘süper fırtınası’ manyetosferdeki geçici çatlakları zorladı.


Uzayda neredeyse ışık hızında ateş eden son derece yüksek enerjili radyasyon, atmosferimizde Kuzey ve Güney Amerika'nın kutuplara en yakın kısımlarındaki radyo sinyallerini karartan şiddetli bir jeomanyetik fırtınayı tetikledi.


Bir yıl sonra, Hindistan'daki Tata Temel Araştırma Enstitüsü'ndeki bilim adamları tarafından uydu verileri üzerine yapılan bir araştırma, kozmik ışınların patlamasının Dünya'nın manyetik kalkanını geri ittiğini keşfetti.


Kalkan, Dünya'nın yarıçapının 11 katı olan normal boyutundan sadece dört katına geriledi. Güneş patlaması ayrıca geçici olarak yıkıcı radyasyonun geçmesine izin veren açık zayıf noktalar oluşturdu.


’ Bu, Dünya'nın manyetik kalkanının geçici olarak zayıfladığını gösteriyor, ' diye uyardı bilim adamları yetkili dergide, Fiziksel İnceleme Mektupları. Gelecekteki süper fırtınalar, Dünya üzerindeki modern teknolojik altyapıyı sakatlayabilir ve uzaydaki astronotların hayatlarını tehlikeye atabilir.’


Tarihsel olarak, Dünya'nın Kuzey ve Güney manyetik kutupları her 200.000 veya 300.000 yılda bir ters dönmüştür.


Bir sonraki kapak gecikti - çünkü eski volkanik kayalardaki manyetik parmak izleri, sonuncusunun yaklaşık 780.000 yıl önce olduğunu ortaya koyuyor.


O zamanlar, seyrek dağılmış atalarımız ateş yakmayı yeni öğreniyorlardı. Fosil kayıtları bize hayatlarının nasıl etkilendiğini söylemiyor, ama hayatta kaldılar. Ancak bir sonraki manyetik değişim medeniyeti tamamen yeni bir meydan okumayla karşı karşıya getirecek. Günümüzde, Dünya'nın iç içe geçmiş insan nüfusu, günlük hayatta kalmasını sağlamak için geniş bir teknolojik altyapı ağına bağlıdır.


Ancak hayat veren güç ve su kaynağımızı sağlayan sistemlerin hiçbiri kozmik ışınlar tarafından patlatılmaya dayanacak şekilde inşa edilmedi.


Küresel medeniyetimizin hassas dokusu, saldırı nedeniyle parçalanabilir ve bizi telefon, bilgisayar, ulaşım, ısıtma veya yiyeceksiz bırakabilir.


Tehlike, yeni bir kitabın yazarı Alanna Mitchell tarafından vurgulandı Dönen Mıknatıs: Modern Dünyayı Yaratan ve Onu Yok Edebilecek Elektromanyetik Kuvvet.


Mitchell uyarıyor: 'Modern uygarlığı yöneten elektrik ve elektronik altyapının sonuçları korkunç olacak.’


Şöyle açıklıyor: 'Elektrik şebekelerini yöneten uydu zamanlama sistemlerinin arızalanması muhtemel.
Nihayetinde, Dünya atmosferinin kendisi, uzun zaman önce manyetik alanı dağıldığında kardeş gezegenimiz Mars'a (resimde) olduğu gibi şiddetli güneş rüzgarları tarafından uçurulabilirdi.Şebekenin transformatörleri yakılabilir. Şebekeler birbirine çok sıkı bir şekilde bağlandığından, başarısızlık dünya çapında yarışacak ve onlarca yıl sürebilecek domino karartmalarına neden olacaktı.’


Liverpool Üniversitesi'ndeki dünya, okyanus ve ekolojik bilimler profesörü Richard Holme'un Mitchell'inkine benzer endişeleri var:’ Bu ciddi bir iş ' dedi. — Bir an için elektrik kaynağınızın birkaç ay boyunca devre dışı kaldığını hayal edin-bugünlerde elektriksiz çok az şey çalışıyor.’


Böylesine küresel bir felaketten kurtulanlar, medeniyetin enkazları arasında yiyecek, sıcaklık ve su ararken başka bir tehlikeyle karşı karşıya kalacaklardı. Radyasyon seviyeleri nükleer bir felaket olmuş gibi yükselebilirdi.


Bazı tahminler, kutup dönüşü sırasında kozmik radyasyona genel olarak maruz kalmamızın iki katına çıkacağını gösteriyor. Sonuç olarak, araştırmacılar her yıl 100.000 kişinin kanser gibi hastalıklardan ölebileceğini tahmin ediyor.


Ancak uzmanlar, gerçekten böyle bir felaketle karşılaşıp karşılaşmayacağımız konusunda bölünmüş durumda. NASA'DAKİ yetkililer, manyetik kalkan zayıflayabilirken, Dünya'daki güneş radyasyonundaki artışın yalnızca 'küçük-ama ölümcül bir şey olmayacağını' tahmin ettiklerini söylüyorlar.


Ajans şunları ekliyor: 'Dahası, zayıflamış bir manyetik alanla bile, Dünya'nın kalın atmosferi güneşin gelen parçacıklarına karşı da koruma sağlıyor.’


Profesör Holme ayrıca, herhangi bir radyasyon artışının nispeten hafif olacağını düşünüyor — ‘Florida'da bir gün sahilde uzanmaktan çok daha az. Öyleyse olsaydı, koruma yöntemi muhtemelen büyük bir disket şapka takmak olurdu’.
Dünya'nın elektromanyetik alanı tarafından yapılan sesin kaydı

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page