top of page
  • Yazarın fotoğrafıBülent Turgut

Siyah Baskı Kitap AlanlarBen kitabın yazarıyım. Basım ve dağıtım işleri tamamen yayınevine aittir. Aslında renkli haritalar kitaba ilaveten konuldu. Bu haritaları koymasaydım olurdu. Yine de kitabı alanlara karşı mahçup düşmemek adına "Kitabı Alanlara Hediyeler" başlığı altında Su Basması Renkli Haritalarından kendi istedikleri bir harita setini 1 Ocak 2024 tarihine kadar ücretsiz göndereceğimi belirttim. Başka hiçbir araştırmacı ve yazar böyle bir şey yapmaz. Kaldı ki bütün çalışmalarımı ücretsiz dağıtacağım diye taahhüdüm de yoktur. Kitap temel bilgileri size göstermek içindir. Daha fazla bilgi edinmek ve haritaların orjinallerini edinmek için bizden ücreti mukabili talep etmeniz gerekmektedir. Bütün çalışmaları tek bir kitaba sığdırıp yok pahasına herkese dağıtmamı kimse beklememelidir.


Kitabı çıkartma ve içindekilerin ne olacağına dair yazılı ve kesin bir taahhüdüm bulunmamaktadır. Hiçbir yazar böyle taahhüt vermez.


Kitabı niye çıkarttım? Elektrikler ve internet kesildiğinde en azından temel bilgilerin ve Şehir Güvenli Alan Haritalarının bulunduğu bir yayın ellerinde olsun istedim. Böyle bir düşüncem olmasaydı; bandrolleri alırdım ve şehir şehir ayrı ayrı satış yapardım. Benim kazancım da çok fazla olurdu. Milletimi düşünüp bu zor zamanda yük olmak istemedim.


Kitabın fiyatını ben belirliyor olsaydım 1000 liranın altında olmazdı. Yayınevi o anki şartları gereği renkli olarak basmış. Aslında sözleşmede siyah baskı yazıyor. Bize hatırlattılar. Ancak Ertuğrul Bey'in görüşmesi sonrası siyah baskı olanları renkli ile değiştirme yoluna gidilebileceği söylenmiş. Bu durumda kararınızı siz vermelisiniz. Biz elimizden gelenin fazlasını yaptık. Bu konu hakkında yapabileceğimiz başka bir şey maalesef yoktur.


Basım ve yayım için 1 milyon TL veremeyeceğim için küçük bir işletmenin sözleşme ile basımı yapmasına razı oldum. Yayınevi de parti parti basarak insanlara gönderdi. Fiyatı da uygun tuttu. Yayınevi de ali cenaplık gösterip siyah baskılı kitapları renkli olanlarıyla değiştirebileceğini söylemiş. Başvuranlara "1 ay sonrasına kitabınızı alabilirsiniz" denmiş. Yeni renkli baskı olacak ve sonra gönderecekler. İlk baskıdaki zamanlama sıkıntısını yaşamamak için de "1 ay" denilmiş. Geri gönderip yeni kitabı mı alacaksınız yoksa siyah baskılı kitabı mı kullanacaksınız, ona size karar vereceksiniz.


Basım için 5-7 gün süre alacağı satın alanlara bildirilmişti. Kargoda meydana gelen 10-15 günlük aksaklık dolayısıyla insanlar kitaplarını geç aldı. İnsanlar satın alır almaz birkaç gün içerisinde kitabını eline almak istedi. Ben de kendi paramla kitabımı satın aldım ve bana gelmesi 10 gün sürdü.


İlginize teşekkür ederim. Saygılarımla.


Bülent Abdullah Turgut

11 Kasım 2023


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page