top of page
  • Yazarın fotoğrafıBülent Turgut

Uydular, Dünya'nın Manyetik Alanındaki Değişiklikleri GözetliyorSüreç yaklaşık 5.000 yıl sürebilse de, dünya'nın manyetik alanı periyodik olarak tersine döner. Bugün Nature'da yayınlanan bir rapora göre, bilim adamları alanın bir sonraki tersine dönüşünün başlangıcını tespit etmiş olabilirler.


Jeodinamo olarak adlandırılan dünya'nın sıvı çekirdeğinin hareketi, manyetik alanını oluşturur. Institut de Physique du Globe de Paris'ten Gauthier Hulot ve meslektaşları, bu alandaki değişiklikleri izlemek için 20 yıl arayla kaydedilen uydu verilerini kullandılar. Araştırmacılar, dünya'nın çekirdeği ile üstteki manto arasındaki sınırın iki bölgesinde, tersine çevrilmiş bir manyetik alan tespit ettiler. Afrika'nın güney ucunun altında yer alan bir bölümde, manyetik alan, dünya'nın merkezine doğru, Güney Yarımküre'nin baskın dışa dönük alanına karşı işaret eder. Ve Kuzey Kutbunun yakınında ikinci bir ters akış yamaları topluluğu var. Bu ters akı bölümlerinin büyümesini ve hareketini modelledikten sonra, artık son 150 yılda dünya'nın ana dipol alanındaki neredeyse tüm azalmayı açıklayabilirler.

Yeni bulgular, dünya'nın manyetik alanındaki varyasyonları henüz en kısa zaman ölçeklerinde ortaya koyuyor, ancak basit olmaktan uzak. Johns Hopkins Üniversitesi'nden Peter Olson'a göre, " sonuçlar dinamo teorisinin uzun süredir devam eden bazı ilkelerini doğruluyor, ancak diğerleriyle çelişiyor."Rapora eşlik eden bir yorumda, gezegenin kutupsallığın tersine çevrilmesinin erken aşamasında olup olmadığını söylemek için henüz çok erken olduğu konusunda uyarıyor. "Ancak hızla gelişen ters akı yamaları, tersine dönme girişiminin devam edebileceğini gösteriyor" diye ekliyor. Gerçekten de, çalışma yazarları, "bu asimetrik duruma geçmişte sık sık ulaşılırsa, paleomanyetik alanda gözlemlenen birkaç kalıcı modeli açıklayabileceğini" iddia ediyorlar."

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page