top of page
  • Yazarın fotoğrafıBülent Turgut

Uzmanlar: Mega Depremler Kutup Kaymaları Yaratabilir
Yakın zamanda Şili'yi ve Japonya'nın kuzeyindeki Fukuşima bölgesini vuranlar gibi mega sarsıntılı depremler manyetik alanın dönmesine neden olabilir. Bir deprem yeterince güçlüyse, Dünya'yı mevcut ekseninden fırlatan ve birkaç dakika içinde milyarlarca insanı öldüren jeolojik bir kutup kaymasına bile yol açabileceğine dair kanıtlar vardır.


Bu, And Dağları'nın zirvelerinden Hawaii'nin Pasifik Adaları'ndaki volkanik parçalara yayılan onlarca yıllık araştırma ve kanıtlarla çizilen acımasız tablo.


Şehirler göz açıp kapayıncaya kadar süpürülebilir


Büyük depremler büyük hasara neden olur. Dünyaca ünlü fizikçi ve popüler bilim yazarı Dr. Michio Kaku'nun yakın zamanda ABC'nin "Günaydın Amerika" da açıkladığı gibi, tehdit gerçek ve büyüyor.”


Dr. Kaku'ya göre, dünyanın en önemli ve nüfuslu şehirlerinden bazıları göz açıp kapayıncaya kadar süpürülebilir. Kaku,” Yaşam süremizde, bu şehirlerden birinin yıkıldığını çok iyi görebiliyorduk " dedi. "Los Angeles, San Francisco, Mexico City, Tahran ve Tokyo.”


Aslında bir milyara kadar insanı riske atan doğa değil insanlıktır. Bilim adamı,” Eskiden balıkçı köylerinin olduğu mega şehirler yaratıyoruz " dedi.


Şili depremi Dünya'nın eksenini değiştirdi


Bir zamanlar nadir görülen olaylar olduğu düşünülen mega depremler, artan sıklıkta meydana gelmeye başlıyor. Sebepler birkaçıdır ve bunların arasında güneş'teki değişiklikler, güneş sisteminin girdiği bilinmeyen alan bölgesi, jeomanyetik alandaki dalgalanan değişiklikler ve bazı bilim adamlarının anlamak için yarıştığı Dünya'nın dönen çekirdeğindeki rahatsız edici değişiklikler vardır.


Mega depremler sadece meydana geldikleri bölgeyi değil, tüm gezegeni de değiştirir. Kaku, "Şili depremine bakın" dedi. "O kadar büyük olduğunun farkındasın ki aslında Dünya gezegenini sarstı. Bu 8.8 depremin bir sonucu olarak dünya'nın ekseni üç inç kaymıştır. Gün artık 24 saat değil; bir mikro saniye kısaldı. Deprem bu kadar büyüktü.”


Japonya'yı vuran mega deprem daha büyük, daha güçlü ve daha yıkıcıydı.


Mega depremler ve süper volkanlar


Yine de bazı jeologlar, bunlardan daha büyük depremlerin olabileceği ve olacağı konusunda uyarıyorlar. Kuzey Amerika jeolojik kayıtlarında bilinen en büyük depreme işaret ediyorlar. Deprem teorik olarak 12 büyüklüğündeydi. Bu teoriktir çünkü kayıtlı tarihte hiç kimse böyle bir deprem yaşamamıştır. Bu süper deprem, yaklaşık 20.000 yıl önce Manhattan Adası olan yere çarptı. Kuzey Amerika'nın konfigürasyonunu, Atlantik Okyanusu'nun seviyesini ve tüm doğu kıta sahanlığını değiştirdi.


Yellowstone supervolcano ABD'yi yok edebilir


Daha büyük, daha ölümcül depremler, şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nin üçte birinden fazlasını yok eden Yellowstone süper volkanının mega patlamasına eşlik etti. Bu büyüklükte bir patlama bugün tüm niyet ve amaçlar için gerçekleşseydi, ABD varlığını sona erdirirdi. Yanan volkanik kül, ülkenin yarısından fazlasını kaplayacak ve batı Iowa'ya kadar 12 fit kadar derin olacaktı.


Yellowstone supervolcano ' ölümün ayak izi’


Depremler o kadar büyük olabilir ki, birçok jeolog onlara gezegen katili diyor-yine de bu bir abartı. Dünya hala var olacaktı, sadece insanlığın çoğu yok olacaktı.


Geçmişte yaşanan bu tür mega depremler, sadece birkaç gün içinde güçlü And Dağları sıradağlarını yarattı. Deniz kabukları ve okyanusların dibinde bulunan deniz canlılarının fosilleri, aralığın dağ zirvelerinin yakınında bulundu. *


Deniz kabukları And Dağları'nın tepesine yakın yerlerde bulunabilir


Ve bir zamanlar, bazı kanıtlar gösteriyor ki, coğrafi Kuzey Kutbu bugün Hawaii'nin bulunduğu yere yakındı. Kuzey Kutbu ılıman ve buzsuzdu. Antarktika mı? Buzsuz iki dev ada, tropikal ve dinozorlara ev sahipliği yapıyor.


Süper mega depremler geçmişte Dünya'nın eksenini değiştirdi ve bunu tekrar yapabilir. Uğursuz Dünya değişimleri hızlanmaya devam ettikçe, bazıları sadece jeomanyetik bir kutup kaymasına değil, aynı zamanda jeolojik bir gezegen ekseni kaymasına da doğru gittiğimizi iddia ediyor.

Bu tür gerçek Dünyayı sarsan felaketler ne zaman gerçekleşecek?


Uzmanlar itiraf ediyor: Herhangi bir zamanda.
11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page